Choroby trávnika
01.01.2011 00:00Múčnatka, Pleseň snežná
Múčnatka (Blumeria graminis)
Na listoch trávy vznikajú biele fľaky, ktoré v pokročilom štádiu začínajú hnednúť. Pri neliečení choroby listy úplne odumierajú. Choroba sa objavuje za vysokých teplôt v kombinácii s vysokou vlhkosťou. Obzvlášť sa jej darí na zatienených trávnikoch rastúcich na neprevzdušnených pôdach. Predísť sa jej dá pravidelným kosením trávnika a prevzdušňovaním pôdy. V prípade, že choroba neustúpila a ďalej sa rozmáha, ošetríme napadnutý trávnik fungicídmi.
Pleseň snežná (Fusarium nivale)
Napadnutá tráva začína vysychať v rôznych nepravidelných tvaroch a za vlhkého počasia sa tieto fľaky pokryjú bielo-ružovou plesňou. Choroba sa objavuje najmä na jar. Príčin môže byť viacej, no najčastejšou je prebytok dusíka v trávniku, čo mohlo spôsobiť neodborné dohnojovanie, neprevzdušňovanie trávnika alebo tiež dlhodobá snehová pokrývka, prípadne šliapanie po snehovej vrstve a utlačenie trávnika pod snehom. Napadnuté miesta musíme vyhrabať a odstrániť zvyšky chorej trávy. Ak bol problém v prílišnom množstve dusíka v pôde, môžeme rozsypať vápno pre zníženie kyslosti. V prípade silného napadnutia trávnik ošetríme fungicídmi.
Dolárová škvrnitosť (Sclerotonia homoeocarpa)
Táto choroba sa prejavuje škvrnami slamovej farby s priemerom do 7 cm, ale v prípade šírenia choroby sa kruhy rozmnožujú a spájajú. Hlavným dôvodom vzniku tejto choroby je nedostatok dusíka, preto treba dbať na správne dohnojovanie. Aby sme predišli tejto chorobe, musíme venovať trávniku dostatočnú starostlivosť vo forme pravidelného kosenia a prevzdušňovania, aby sa pod vrstvou trávnej plsti nedržala nadmerná vlhkosť a nešírili sa tak choroby. V prípade, že sa choroba rozmohla, ošetríme trávnik fungicídmi.
Bronzová škvrnitosť (Ophiobolus graminis))
Spočiatku vznikajú malé fľaky s priemerom 5 - 10 cm, sfarbené do bronzova, ktoré sa postupne šíria až na plochu jedného metra. V strede fľakov odumiera tráva a rastie burina. Je potrebné zlepšiť priepustnosť a zabezpečiť vyrovnaná výživu, pravidelné kosenie a prevzdušňovanie trávnika Pri potrebnej hodnote pH nepridávať vápno ani hnojivo s obsahom vápnika. Takisto môžeme použiť chemický postrek špeciálnymi preparátmi s obsahom síry. V prípade silného napadnutia urobiť dosev prázdnych miest.
Lišajníky a machy
Lišajníky aj machy vznikajú na trávnikoch, ktorým chýbajú živiny a majú zlý odtok vody, kde je často vlhká pôda. Veľmi dobre sa im darí v tienistých záhradách, kde má trávnik málo priameho slnečného žiarenia. V prípade, že sa v trávniku objavili lišajníky alebo machy, aplikujeme trávnikový piesok alebo herbicídy. Aby sme zabránili opätovnému objaveniu sa, dosypeme na tienisté miesta trávnikovú zmes s vyšším obsahom Lipnice, ktorá dobre znáša tmavé tienisté miesta.
Paluška trávna (Typhula incarnata)
Ide o typickú zimnú chorobu trávnika. Na trávniku sa vytvorí svetlé, na sivo sfarbené fľaky v priemere 5 - 40 cm. Na prvý pohľad sa dá ľahko zameniť s hlivuškou trávovou, ale pri hnilobe vyzerajú napadnuté miesta suché, pri hlivuške vlhké a hlienovité. Prevencia spočíva v tom, že trávnik by v zime nemal byť vyšší ako 3 cm.
Kôrnatka trávna (Laetisaria fuciformis)
Ide o typickú zimnú chorobu trávnika. Na trávniku sa vytvorí svetlé, na sivo sfarbené fľaky v priemere 5 - 40 cm. Na prvý pohľad sa dá ľahko zameniť s hlivuškou trávovou, ale pri hnilobe vyzerajú napadnuté miesta suché, pri hlivuške vlhké a hlienovité. Prevencia spočíva v tom, že trávnik by v zime nemal byť vyšší ako 3 cm.
———
Späť